Video Analiz ve İş Zekası Çözümleri

Yapay zeka tabanlı video analiz platformu, IP tabanlı kameraları akıllı bir sensöre dönüştürmektedir. Güvenlik ya da operasyonel süreçleri iyileştirmek için ihtiyaç duyulan sorulara gerçek zamanlı yanıtlar vererek, birbirinden farklı ortamlar için geniş çaplı çözümler sunar.

Gözlemlenen alanlarda fiziksel ortamı saniyeler içinde dijitalleştirerek, cevabı aranan sorulara yanıt oluşturmaktadır. Yapay zeka, derin öğrenme (Deep Learning-DL) ve  makine öğrenmesi (Machine Learning) algoritmalarını kullanarak soruların cevaplarını kendisi bulur ve operasyonel verimliliği artıran çözüme dönüşür. Bulut tabanlı video analiz platformu, müşteri hizmet deneyimini iyileştirmeye yönelik de çözümler sunar. İhtiyaç duyulan her analiz sorgusuna yanıt verecek şekilde tasarlanan sistem; tüm sorularınıza hızlı cevaplar vermektedir. Örneğin: Bu alanda kaç tane baretsiz işçi var? Kırmızı giyen kişi sayısı nedir? Kaç kişi t-shirt giyiyor? Masalarda bırakılan bardak, çöp vs. var mı? Standart sorular dışında sizin çizdiğiniz çerçeve içinde analiz etmek isteyeceğiniz herhangi bir durum varsa sisteme sorup, sistemin bunu öğrenip cevaplarını vermesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda analiz ortak veri üzerinden yapıldığı için KVKK’ya aykırı bir durum oluşturmuyor.

Yeni çözüm, müşteri sadakati ve markanın tavsiye edilebilirliğini artıran yeni müşteri deneyimleri yaratıyor. Bir perakende mağazasında kasada bekleyen müşteri sayısının takip edilmesi, bir süper markette raflarda olmayan ürünlerin izlenmesi, pandemiyle hayatımıza giren mekan yoğunluğunun tespitine, temizliğine kadar, işi yavaşlatan ya da verimliliği ve müşteri memnuniyetini azaltan detayların fark edilmesini sağlıyor. Sonrasında duruma göre aksiyon alınıyor ve süreçlerde iyileştirme sağlanıyor.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz analiz, keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Yapay Zeka Yüz Tanıma Sistemi

Toplulukların kontrolü ve adli olaylarının engellenmesi amaçlı binlerce kamera; yolları, meydanları ve binaları korumak ve gözetlemek için kullanılıyor. Tek başına kameralardan izleme yapmak veya kayıt altına almak olayları veya aranan kişileri bulmakta yeterli değildir. Daha hızlı analiz ve tespit sistemleri kullanılması güvenlik kuvvetlerinin işlerini daha hızlı yapmasını ve suçluların yakalanmasını sağlayabilir.  Sentry yüz tanıma sistemi, aranan suçluları veya şüphelileri kurulan video kameralarından tarayarak, milyonlarca kişinin kayıt edilebileceği veri tabanından 1-2 saniye içerisinde tespit edilmesini sağlar.

Yüz Tanıma Profil Değişimlerinden Etkilenmez

Saç, sakal, bıyık, gözlük, şapka, bere, yüzde oluşabilecek herhangi bir yara izi yüz tanıma sistemindeki algoritmayı aldatamaz. Bir kişinin yüzündeki yüzlerce noktadan bilgi alarak kimlik oluşturur. Bu sayede değişkenler insan gözünde farklılık gözetse de Sentry Yüz Tanıma önlem alınması için sizi uyarır.

Meydanlar Ve Gösteri Alanlarının Kontrolü

Toplulukların bir arada gezdiği noktalarda suçluların saklanması ve kolay seyahat etmesi daha mümkündür. Bu tarz alanların güvenliğini üst düzeye çıkartmak ve suçluların yakalanması sağlayabilmek için Sentry Yüz Tanıma sistemi yeterlidir.

Kamu Binalarının Ve Araç Trafiğine Kapalı Alanların Kontrolü

Oluşabilecek terör olaylarının önüne geçmek ve kamu güvenliğini sağlamak için gerekli önleyici ve tespit edici sistemlerden biri olan Sentry yüz tanıma sistemi güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştırmak için en iyi sistemdir.

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır

İlk olarak, yüksek kaliteli, uygun fiyatlı kameralar kontrol ve izleme noktalarına yerleştirilir ve böylece görüntülerin tek bir merkeze aktarılması sağlanır. Yüz tanıma sistemi, her bir insanın yüzünü tarar , taranan yüz vektörel dataya çevrilir ve veri tabanındaki milyonlarca aranan ve tehdit olarak tanımlanan kişiler içerisinden sorgulayarak karar verir. Bu işlemin tamamı genellikle birkaç saniye alır. Veri tabanında kayıtlı bir kişinin geçiş yapması durumunda görsel alarm ile operatörü, daha önceden belirlenen GSM numarasına SMS ile veya belirlenen e-posta adreslerine ilgili alarm durumu bildirilerek gerekli önleyici görevlerin devreye girmesi sağlanabilir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Kişi Sayma Sistemi

Hangi saatlerde yoğunluk yaşanıyor, mağazanızın önünden kaç kişi geçiyor, kaç kişi içeri giriyor, mağazaya girenlerin kaç tanesi alım yapıyor gibi sorularınıza, operasyonel verimliliği ve satışları artıracak cevaplar elde etmenizi sağlar.

Mağaza giriş-çıkış trafiğini, tarih ve saat bilgisiyle birlikte ölçen Sentry Kişi Sayma Çözümü, mağazalardaki müşteri trafiğini yüksek doğruluk oranında tespit eder ve bu trafik değerlerini anlamlı raporlara dönüştürür. Söz konusu raporlar, gerçek zamanlı olarak ilgili kişilere iletilir.

Başarılı Kampanyalar İçin Stratejik Aktif Satış Bilgisi

Yapılan kampanyaların ziyaretçi sayılarına ve satış oranlarına etkisini görmeyi sağlayan sistem, satış ve pazarlama departmanları için aktif satışı izlemeyi kolaylaştırır. Bu sayede yeni kampanyaları düzenlemede ve stratejik kararlar almada önemli ipuçları verir.

Çalışan Sayısı ve Vardiya Düzeni Optimizasyonu

Sistem sayesinde gün ve saat bazlı yoğunluk analizi yapılabilir. Mağazaların özel günlerde, hafta içi ve hafta sonlarındaki müşteri yoğunluğuna göre personel sayısının, personelin çalışma gün ve saatlerinin düzenlenmesine, haftalık/yıllık izinlerinin ayarlanmasına da yardımcı olur.

Vitrin Düzenleme Etkinliği Ölçümü

Daha fazla dikkat çeken vitrin düzenlemelerini belirleyebilmek ve sonraki düzenlemeleri bu verilere göre yapmak için mağaza önünden geçen ve içeri giren müşteri sayıları kullanılır.

Mağaza Performansı Artışı İçin Karşılaştırmalı Veri

Farklı konumlardaki mağaza performansları karşılaştırılabilir. Mağaza satış cirosu, içeri giren kişi sayısı ile oranlandığında, hangi mağazanın içeri giren müşteriyi satışa ikna etmekte başarılı olduğu belirlenebilir. Buna bağlı performans hedefleri konularak satışlarda artış sağlanır.

Mağaza Lokasyon Değeri Belirleme

Mağazanın bulunduğu cadde ya da alışveriş merkezinin çekim gücünü ve mağazaya giren müşteri sayısının satışa dönüşme oranını ölçerek, mağaza ve lokasyon verimliliği konusunda net veriler elde edilebilir. Yöneticiler bu veriler sayesinde mağaza açma ya da kapatma, kira belirleme gibi stratejik konularda veriye dayalı kararlar alabilir.

AVM’ler İçin Müşteri Sayma ve Trafik Analiz Çözümleri

AVM yönetiminde kritik kararlara etki eden veriler sağlar. AVM’ler için trafik ve ziyaretçi davranış analiz çözümleri, kiralama ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesi, en iyi marka karmasının oluşturulması, pazarlama etkinliklerinin verimliğinin artırılması ve sadık müşteri kazanımı konularında optimum fayda sunar. Aynı zamanda temizlik, güvenlik ve enerji yönetiminde de verimlilik elde edilir.

Ziyaretçi Trafiğinden Karara Etki Eden Veriye


AVM’ler için öncelikli tercih edilen mağazaları, ziyaretçi sıklığını, yoğun saatleri ve ilgi çekici alanları belirlemeye yardımcı olan veriler üretir.

 • AVM içindeki müşteri hareketleri
 • Ziyaretçi sayısı
 • Ortalama yaş bilgisi
 • Cinsiyet ayrımı
 • Beyaz-Kara Liste
 • İlk ziyaret edilen mağaza
 • Ziyaretçilerin hangi sırada hangi mağazayı ziyaret ettiği bilgisi
 • Ziyaret sıklığı
 • Trafiğin yoğun olduğu saatler
 • Koridor trafiği
 • Mağazalara giriş oranları
 • Kiralama fiyat ve koşullarının şekillendirilmesi

AVM içindeki alanların kiralama koşulları, ziyaretçi trafik verileri ile kanıtlanabilen lokasyon değerlerine göre belirlenebilir. Kişi sayma sistemi birçok koşul için analiz yapabilmektedir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Sınır İhlal Sistemi

Çevre güvenliği çoğunlukla birkaç ekran karşısında oturan güvenlik personeli ile yapılmaya çalışılmaktadır. CCTV izleme merkezlerinde yapılan testlerde; iki veya daha fazla monitörün, 12 dakika süreyle izlenmesi durumunda güvenlik personelinin ekranda olan aktivitenin %45’ini kaçırdığı, 22 dakika sonra ise bu oranın %95’e çıktığı tespit edilmiştir.


Sınır İhlal Sisteminin temel amacı, oluşabilecek tehditleri önceden algılayarak engellemektir. Sistem; tehditleri, şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini sayısal olarak analiz eden sinyal işleme sistemidir. Sınır ihlali, alan ihlali, hareket algılama, kişi ve araç sayma, kayıp ve yabancı nesne algılama, ters yöne giriş, yoğunluk haritası, sinyal kaybı, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi gibi birçok gelişmiş algılama seçeneğini içerisinde barındırır. Video analiz ile alarm durumu olmadığı sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz.

Alarm bilgisi, görüntülü e-posta ya da alarm görüntüsününün linkini içeren bir sms olarak da gönderilebilir. E-harita özelliği sayesinde farklı lokasyonlardaki kameralar üzerinde hızlı gezinme yapılabilir.  Sistem, veri doğrulama üzerine kurulu olduğundan hata payı diğer algılama sistemlerine göre oldukça düşüktür. Güvenlik personeli giderlerinden tasarruf edilerek, işletme maliyetleri düşürülmüş olur. Sistem; tüm sunucu, kamera ve kullanıcıların merkezden kontrolünü, alarm ve aktivite yönetimini sağlamaktadır. Logları tutulmuş olan alarm durumları, çeşitli arama kriterlerine göre (hareket algılama, kayıp ve yabancı nesne gibi) aratılabilir. Akıllı arama adı verilen bu sistemden elde edilen rapor, tablo ve grafikler halinde alınabilir. Böylelikle operatörler, raporlarla ölçülebilir bilgiye ulaşabilmektedirler.

Mevcut dış alan kameralarınızdan bağımsız olarak tüm sınır hattına elektronik bir duvar oluşturulacaktır. Bu sistem oluşturulduktan sonra dış alandan gelebilecek her türlü tehdit durumunda güvenlik personeli uyarılacaktır.


Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Video Analiz Sistemi

Akıllı Video Analizin temel amacı, oluşabilecek tehditleri önceden algılayarak engellemektir. Video analiz; tehditleri, şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini sayısal olarak analiz eden sinyal işleme sistemidir.

Video analiz ile istenilen sayıda kamera görüntüsü analiz edilir ve önceden tanımlanmış tehdit durumları oluştuğunda alarm verilir. Alarm bilgisi, görüntülü e-posta ya da alarm görüntüsünün linkini içeren bir SMS olarak da gönderilebilir. E-harita özelliği sayesinde farklı lokasyonlardaki kameralar üzerinde hızlı gezinme yapılabilir.

Sistem ses algılama, kayıp/unutulmuş obje algılama, sahne değişimi algılama, sınır ihlali, alan ihlali, hareket algılama, kişi ve araç sayma, kayıp ve yabancı nesne algılama, ters yöne giriş, yoğunluk haritası, sinyal kaybı, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi gibi birçok gelişmiş algılama seçeneğini içerisinde barındırır. Video analiz ile alarm durumu olmadığı sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz.


Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Comments are closed.