Çevre Güvenlik Sistemleri

Bir alanın fiziksel sınırlarının giriş ve çıkış yönünde aşılmaya çalışıldığını ya da aşıldığını algılayan ve ilgili uyarıyı kontrol merkezine ulaştıran sistemlerdir.

Çevre Güvenlik Sistemleri; çevre koruma sınır çiti, toprak altı optik algılayıcılar veya duvar üzerine monte edilebilen algılayıcılar, video analiz sistemleri, haraket sensörleri, radar, lidar ve mikro dalga bariyerlerden oluşur.

Bu sistemler diğer güvenlik sistemleri ile entegre edilerek daha proaktif bir çevre güvenlik çözümü tasarlanmış olur. İlgili alanda bulunan kameralar ile entegrasyon sağlanarak ihlalin yapıldığı bölgenin görüntüleri kontrol merkezi monitörlerine otomatik olarak yansıtılarak, ilgili görevlinin veya operatörün görüntüleri anlık görmesine olanak tanınır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif hizmeti için randevu oluşturabilirsiniz.

Sınır İhlal Sistemi

Çevre güvenliği çoğunlukla birkaç ekran karşısında oturan güvenlik personeli ile yapılmaya çalışılmaktadır. CCTV izleme merkezlerinde yapılan testlerde; iki veya daha fazla monitörün, 12 dakika süreyle izlenmesi durumunda güvenlik personelinin ekranda olan aktivitenin %45’ini kaçırdığı, 22 dakika sonra ise bu oranın %95’e çıktığı tespit edilmiştir.
Sınır İhlal Sisteminin temel amacı, oluşabilecek tehditleri önceden algılayarak engellemektir. Sistem; tehditleri, şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini sayısal olarak analiz eden sinyal işleme sistemidir. Sınır ihlali, alan ihlali, hareket algılama, kişi ve araç sayma, kayıp ve yabancı nesne algılama, ters yöne giriş, yoğunluk haritası, sinyal kaybı, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi gibi birçok gelişmiş algılama seçeneğini içerisinde barındırır. Video analiz ile alarm durumu olmadığı sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz.

Alarm bilgisi, görüntülü e-posta ya da alarm görüntüsününün linkini içeren bir sms olarak da gönderilebilir. E-harita özelliği sayesinde farklı lokasyonlardaki kameralar üzerinde hızlı gezinme yapılabilir.  Sistem, veri doğrulama üzerine kurulu olduğundan hata payı diğer algılama sistemlerine göre oldukça düşüktür. Güvenlik personeli giderlerinden tasarruf edilerek, işletme maliyetleri düşürülmüş olur. Sistem; tüm sunucu, kamera ve kullanıcıların merkezden kontrolünü, alarm ve aktivite yönetimini sağlamaktadır. Logları tutulmuş olan alarm durumları, çeşitli arama kriterlerine göre (hareket algılama, kayıp ve yabancı nesne gibi) aratılabilir. Akıllı arama adı verilen bu sistemden elde edilen rapor, tablo ve grafikler halinde alınabilir. Böylelikle operatörler, raporlarla ölçülebilir bilgiye ulaşabilmektedirler.

Mevcut dış alan kameralarınızdan bağımsız olarak tüm sınır hattına elektronik bir duvar oluşturulacaktır. Bu sistem oluşturulduktan sonra dış alandan gelebilecek her türlü tehdit durumunda güvenlik personeli uyarılacaktır.

Gergi Teli Uyarı Sistemi

Dış ortam alan ihlal algılama sistemidir. Bir bölgeden izinsiz giriş ve çıkışları algılar. Korunacak alana döşenen gergi telleri herhangi bir teması yüksek seviyede algılar, alarm üretir ve raporlar. IP video izleme sistemleri, alarm sistemleri, anons sistemleri ve geçiş kontrol sistemleri ile entegre çalışarak tam koruma sağlar.

Sınırsız sayıda master ünite ve her ünitede 250’nin üzerinde yardımcı ünite çalıştırılabilen sistem, sahip olduğu yazılım ile network ağı üzerinden tüm çevre birimleri ile gerçek zamanlı veri iletişimine olanak tanır. Bu sayede çevre birimlerin kalibrasyonu ortam koşullarına göre otomatik olarak yapılabilir. 

Yazılım sayesinde eş zamanlı olarak ayrı iş istasyonları ile çalışmak mümkündür. Alarma özel renklendirilmiş arayüzü ile kolay takip sağlar ve oluşan alarmların nedenleri ile ilgili operatör açıklama alanı bulunur.

Diğer özellikleri:

 • Gerçek zamanlı alarm bildirimi
 • AutoCad harita yüklemesi
 • Harita üzerinde değişken ikon yerleşimi
 • Ayrı operatör seçenekleri
 • Uzaktan kalibrasyon imkanı
 • Oluşan olaylar için açıklama girişi
 • Şifre koruması
 • Server bağlantısı olmadan çalışma desteği
 • Video İzleme ve Geçiş Kontrol entegrasyonu
 • Gelişmiş log raporlama
 • Sesli ve ışıklı uyarı flaşörleri
 • Kapak sabotaj sistemi
 • Kendi kendini test etme özelliği
 • Dış ortam koşullarına karşı dayanıklı tasarım
 • Manuel alarm yeteneği

Toprak Altı Algılama Sistemi

Toprak altına uygulanan Gömülü Çevre Güvenlik Sistemleri; fiber optik kablolar sayesinde korunmak istenen sınır çevresindeki titreşimleri algılayarak merkezde bulunan harita yazılımı üzerinde noktasal olarak alarmın geldiği bölgeyi tam olarak gösterebilmektedir.

Toprak altı fiber kablo hassasiyeti, bir insanın, bir aracın veya hayvanın zemine uyguladığı basınç ve titreşimleri ayırt edebilmektedir. Bu nedenle asılsız alarm oluşmasının önüne geçilmektedir.

Lazer Teknolojisi

LIDAR teknolojisine sahip Çevre Güvenlik Çözümü sayesinde büyük alanlarda üst düzey güvenlik sağlar.

Lidar teknolojisi özellikle havalimanları ve özel koruma gerektiren kamu alanları için ön plana çıkan bir çözüm. Büyük arazilerde çevre güvenliğini sağlarken mevcut güvenlik sistemini de güçlendiren Lidar teknolojisi, lazer ışınlarını kullanarak en uzaktaki nesneleri algılıyor, geniş alanları 360 derece tarıyor, sınıflandırma analiziyle taradığı alandaki cisimlerin insan mı araç olduğunu saptıyor. 

 • Radar ve kameraların yeterli olmadığı mesafeleri algılayabilen çözüm, 200 m çapındaki alanı 360° tarayabiliyor.
 • Özel geliştirilen yazılımı sayesinde insan ve araçları ayırabiliyor, istenilen sınıfa göre alarm atanabiliyor.
 • Mevcut sistemler ve kameralar ile entegre edilebiliyor.
 • Light detection and ranging (Işık tespiti ve uzaklık tayini)


Lidar, arazide ekstra kablolama ihtiyacı da duymuyor. Sadece ethernet kablosu ile hem güç hem internet erişimi sağlanıyor. Böylelikle ethernet kablosu üzerinden beslenen sistemi çalıştırmak için ekstra kablo çekmeye gerek kalmıyor.

Radar Sistemleri

Radarlar bugüne kadar en çok savunma sanayi, trafik, meteoroloji ve havacılık sektöründe karşımıza çıkıyordu. Güvenlik uygulamalarına uygun ürünlerin üretilmesi ile fiyatlarının son kullanıcı için ulaşılabilir hale gelmesi sayesinde radar sistemleri standart çevre güvenlik bileşenlerinden biri haline geldi. Artık özel mülkler, havalimanları, veri merkezleri ve sınır bölgelerinde radar ile tehlike uzaktayken fark edilebiliyor

 • Radyo dalgaları ile bölgeyi tarayarak, objelerin hızını, yönünü ve yerini belirleyen radarlar güvenlik amaçlı kullanımlarda etkin rol oynar.
 • Radarlar sayesinde tehlike uzaktayken fark edilir.
 • Objeleri araç ya da insan olarak detaylı tanımlayarak tehditleri anında tespit eder.
 • Ayrıştırma özellikleri sayesinde ise hayvan girişi gibi yanlış alarmları engeller.
 • Radar sistemleri hızlı kurulumun yanı sıra, yıllık bakım, kalibrasyon gibi teknik gerekliliklerin az olması nedeniyle maliyet avantajı da sunar.  
 • Karlı ve sisli gibi kamera görüşünün zorlandığı ağır hava koşullarından etkilenmez.
 • Radar yazılımlarının; video izleme, tel-çit algılama gibi farklı güvenlik sistemleriyle aynı dili konuşabilmeleri sayesinde herhangi bir tehlike durumunda objenin hareketli kameralar tarafından otomatik takibi ve hızlı aksiyon alınabilmesi mümkün olur.
 • Radar sistemlerinin de bu tip uygulamalara dahil olması sayesinde artık tehlikeler tel-çit noktasına ulaşmadan algılanıp çok daha erken aksiyon alınması sağlanır.
 • Özellikle havalimanları, büyük siteler, ticari tesisler gibi geniş alanların güvenliğini sağlamada etkindir.

Comments are closed.