NEDEN ALARM SİSTEMİ KULLANMALIYIZ ?

İnsanların Evlerini,İşyerlerini,İmalathanelerini,Dükkanlarını,Depolarını Vb. Birçok Yerlerini Hırsızlara karşı koruyan sistemlerin genel adıdır. Genel olarak bakıldığında alarm sistemi taktırılan yerlerin alarmı taktırmayanlara göre çok daha fazla soyguna uğradığı görülecektir. Hırsız alarm sistemleri hırsızlara karşı çok büyükbir caydırıcılık teşkil ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durum alarm sistemleri kurulan bütün mekanların hiçbir zaman hiçbir şekilde soyulmayacağı anlamına da gelmemektedir.

Günümüzde hırsızlar artık bazı alarm sistemlerinide dikkate almayabilmektedirler. Fakat bu oran çok düşük kalmaktadır genel olarak bakılırsa hırsız alarmı taktırmak gerektiğini görebiliriz. Evimizde değerli şeyler bulunduruyorsak mutlaka ve mutlaka hırsız alarm sistemi taktırmalıyız.Malımızın ve sevdiklerimizin güvende olması için olmazsa olmaz sistemlerden birisi hırsız alarm sistemleridir.

Alarm sistemleri soygunu önleyici özelliği ve soygunu erken ihbar edici özelliğe sahiptirler.Birincisi alarm sistemi kurulan yerde dış ortamında siren insanların göreceği bir noktaya takılırki bu durum hırsızın alarm sisteminin sirenini görmesini ve yapacak olduğu hırsızlıktan vazgeçmesine neden olabilir.Yada her şeye rağmen hırsızlık teşebbüsünde bulunulması durumunda sesli ikaz vererek içeridekileri ve çevredekileri sesli ve ışıklı olarak ikaz eder.Aynı zamanda hırsız alarm sistemlerinde bulunan telefon arama modülleri vasıtasıyla istenilen telefonlara ikaz yapılmasına olanak tanır.Birkaç adet telefon tespit edilip sistemin hafızasına kayıt yapılır ve hırsız alarm sistemi herhangi bir sensörden hırsız algılandığında sırasıyla sistemin hafızasına kayıtlı telefonlar sırasıyla aranır ve hırsız girdiği belirtilir.Buda insanlara anında müdahale etmeyi sağlar.

Hırsız alarmları Alarm Haber alma merkezlerine direk bağlanabilme özelliğine sahiptirler.Bu sayede evinize ,işyerinize hırsız girmesi durumunda 24 saat gözetinde bulunan Haber alma merkezleri bu uyarıyı alır ve konu ile ilgili kişilere durum hakkında bilgi verir.Gerektiğinde Polis ,İtfaiye ,Ambulans gibi merkezlere bilgi verilir. Belli saatlerde telefonlarınız kapalı oluyor ve size ulaşılması çok zor oluyorsa Alarm Haber Alma Merkezlerine Sisteminizi Entegre etmeniz gereklidir.

Alarm Sistemleri (Alarım Sistemi) Belli Parçalardan oluşmaktadır. Bu Parçalar Hırsız Alarm Panelleri

ki bu sistemin beynidir. Bütün işlemler hırsız alarm panelleri üzerinden yapılır.Diğer güvenlik alarm sistemi parçaları ise PIR Dedektörler,Manyetik Kontaklar,Cam KIR(Cam Kırılma Dedektörleri),Harici Ortam Sirenleri,Dahili Ortam Sirenleri, Sistemin Kontrolünü sağlayan Keypad(Tuş Takımı) sistemin ana parçalarıdır. Bunlara ilave olarak telefon arama modülleri,gerektiğinde kablosuz olarak sistemi açıp kapamaya yarayan uzaktan kumanda modülleri bulunmaktadır.

Hırsız Alarmı(Alarm sistemi) alırken dikkat edilecek önemli konular sistemin kaç zonlu olduğudur.Genel olarak fiyatlar zon sayısına göre değişir.Diğer önemli özellik sistemin kablolu yada kablosuz olduğudur. Kablolu sistemler montaj yapılacak yerin kablolamaya ne kadar müsait olduğuna göre karar verilir.Eğer ki montaj yapılacak yerin altyapısı kablolamaya uygun değilse alarm sisteminin bir diğer seçeneği olan kablosuz alarm sistemi tercih edilir.

Comments are closed.