Kamera Sistemi

En temel ihtiyaçların başında gelen “güvenlik” ihtiyacı, teknolojinin günden güne hızla ilerlemesi ile bambaşka bir boyuta evrilmiş durumdadır. Yaşam alanlarının, ofislerin, kamu kuruluşlarının, hastanelerin hatta okulların pek çoğu son teknolojik güvenlik sistemleriyle donatılmaktadır. Yaşanması olası üzücü olayların önüne geçmek için sıkı sıkıya, tüm yönleriyle alınmış önlemler son derece önem taşımaktadır.

Bu güvenlik ağının ilk basamağını ise güvenlik kameraları oluşturmaktadır. Doğru şekilde konumlandırılmış güvenlik kameraları başlı başına caydırıcı bir unsur olmaktadır. Özellikle hırsızlık olaylarının arttığı son yıllarda güvenlik kameraları ön plana çıkmakta ve çokça tercih edilmektedir.

Hem bireysel hem de kurumsal güvenlik sistemlerinde kameralar önemli rol almaktadır.

Kamera seçiminde görüntü kalitesi, çözünürlük, gece görüşü, geniş alanı kapsayıcı olması (lens) ,ışık parlamalarının önüne geçmesi için WDR sistemi ve filtre sistemi büyük önem taşır. Özellikle dış mekan kamera sisteminin daha da işlevsel olması için bu özelliklerin bulunması oldukça önemlidir. Bir diğer önemli konu da hava koşullarına dayanıklı olmasıdır. Mevsim sıcaklıklarında yaşanan yükseliş ve düşüler kameranın çalışma performansını etkilemektedir.

Bu sebeple kamera seçiminde yalnızca fiyat belirleyici unsur olmamalıdır. Performansta kamera seçiminde gözetilmeli ve o doğrultuda bir seçim yapılmalıdır. Görüntü netliği hırsızlık yapan kişi veya kişilerin tespit edilebilmesi açısından oldukça mühimdir.

Kamera sistemlerindeki gelişmeler yalnızca binaları korumakla kalmamakta aynı zamanda araç tanıma-plaka tanıma olanağını da sağlamaktadır. Plaka tanıma sistemi hem yabancı araçların tespit edilmesine hem de aracın hızının belirlenmesine olanak sağlar. Tüm bu çalışmalar ayrıca raporlanabilir olduğu için somut veriler elde etmenizi sağlar.

Comments are closed.